Kalba / Język

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Login Form

Odwiedza nas 103 gości oraz 0 użytkowników.

Imieniny

Dzisiaj jest: 23 Luty 2018    |    Imieniny obchodz: Romana, Izabela, Damian
731492
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
666
1247
5893
714653
33248
43266
731492

Your IP: 54.90.119.59
nuo 2014 m. kovo 20d.

Wycieczka do Suwałk

Obchody 100. rocznicy odbudowy Państwa Litewskiego

          W piątek 16 lutego 2018 roku w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy 100. rocznicę odbudowy Państwa Litewskiego.  Z tej okazji uczniowie klas IIIA i IIIB  gimnazjum przygotowali uroczysty apel. Program rozpoczął się odśpiewaniem hymnu Litwy. Następnie trzecioklasiści przedstawili historię państwa litewskiego, począwszy od czasów prehistorycznych, przez średniowiecze, kiedy to została wydana pierwsza litewska książka, następnie czasy Rzeczypospolitej Obojga Narodów czy postyczniowy czterdziestoletni zakaz używania druku czcionką łacińską. Język i pismo odzyskały swoje prawa dopiero na początku XX w. Rozkwit języka litewskiego zaczął się po uzyskaniu niepodległości przez Litwę w 1918 roku.

         Uczniowie przypomnieli nazwiska litewskich patriotów, którzy przyczynili się do powstania niepodległej Litwy. Przy akompaniamencie Klaudii (gitara akustyczna) oraz Adriana (akordeon) śpiewali piękne, liryczne piosenki oraz recytowali patriotyczne wiersze.

        Pamiętajmy, że w XXI wieku również możemy być patriotami: poprzez pracę, naukę, postawę obywatelską, pamięć o naszych przodkach… 

 

Spotkanie z bohaterami książki F. Molnara pt. „Chłopcy z Placu Broni”

Dnia 12 lutego 2018 r. uczniowie klasy IVc oraz Va, Vb i Vc wyjechali do Suwałk, gdzie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej mieli okazję uczestniczyć w imprezie edukacyjnej zatytułowanej „Chłopcy z Placu Broni”. Uczniowie klas piątych, w bieżącym roku szkolnym, poznali już bohaterów książki F. Molnara, a teraz, dzięki aktorom Teatru Współczesnego z Krakowa, jeszcze raz przenieśli się w świat poruszającej historii o magii dzieciństwa, sile marzeń i drodze ku dorosłości.

Czytaj więcej: Spotkanie z bohaterami książki F. Molnara pt. „Chłopcy z Placu Broni”

Konkurs profilaktyczny „Nie bądź obojętny na uzależnienia“

          W grudniu 2017 roku w naszej ogłoszono konkurs profilaktyczny „Nie bądź obojętny na uzależnienia“. 12 lutego 2018 roku poznaliśmy jego wyniki, które zostały przedstawione w świetlicy szkolnej na zorganizowanym w tym celu spotkaniu.

          Celem konkursu było propagowanie zdrowego stylu życia oraz uświadomienie uczniom zagrożeń związanych z uzależnieniem od nikotyny, alkoholu, narkotyków, dopalaczy, komputera, Internetu. Dzieci z klas I-IV szkoły podstawowej  przygotowywały prace plastyczne w formie plakatu, natomiast uczniowie klas V-VII - prezentacje multimedialne. Konkurs profilaktyczny opracowały i przeprowadziły pedagog i psycholog szkolny

Czytaj więcej: Konkurs profilaktyczny „Nie bądź obojętny na uzależnienia“

Śpiewaliśmy kolędy

      22 grudnia 2017 roku w świetlicy szkolnej odbył się uroczysty apel z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Historię narodzenia Jezusa przedstawiła klasa VIc i VIIb . Ubrani w odpowiednie stroje uczniowie bardzo sugestywnie przekazali dzieje Jezusa i Maryi oraz św. Józefa. Była stajenka, żłobek, przybyli również Trzej Królowie…Wysłuchaliśmy wiele kolęd, które wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój.

       Po apelu uczniowie polskich klas śpiewali kolędy, które wcześniej wybrali drogą losowania. Miło było posłuchać nastrojowych, świątecznych utworów.

Czytaj więcej: Śpiewaliśmy kolędy